,,Co ma wisieć, nie utonie.
Nowy Album Ostatnia droga Marszałka Józefa Piłsudskiego
"Album „Ostatnia droga Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warszawa–Kraków–Wilno” poświęcony jest uroczystościom pogrzebowym Józefa Piłsudskiego w 1935 r. w Warszawie i Krakowie oraz pochówku Jego serca rok później na cmentarzu na Rossie.Pożegnanie Józefa Piłsudskiego było wielką patriotyczną manifestacją oraz hołdem oddanym bezpośrednio przez blisko pół miliona Polaków odchodzącemu na wieczny spoczynek Naczelnemu Wodzowi i Naczelnikowi Państwa. To była największa tego rodzaju uroczystość, jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce. Jej charakter i skalę, a także doskonałą organizację ukazuje 450 fotografii zamieszczonych w wydawnictwie, przygotowanym przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym."
Stan nowy, nieuzywany - zalaminowany. Mozliwa wysylka zwykla lub pobraniowa.
Link: olx.pl/oferta/CID751-IDaq1k3.html
Ostatnia droga Marszałka Józefa Piłsudskiego Warszawa-Kraków-Wilno
Album „Ostatnia droga Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warszawa–Kraków–Wilno” poświęcony jest uroczystościom pogrzebowym Józefa Piłsudskiego w 1935 r. w Warszawie i Krakowie oraz pochówku Jego serca rok później na cmentarzu na Rossie.
Pożegnanie Józefa Piłsudskiego było wielką patriotyczną manifestacją oraz hołdem oddanym Naczelnikowi Państwa. Jego charakter ukazuje 450 fotografii zamieszczonych w wydawnictwie, przygotowanym przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym.
Tekst i dobór zdjęć: Andrzej Chmielarz i Witold Rawski.
Wydawnictwo: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, wydanie I
480 stron, papier kredowy
Wymiar albumu: 28,5 x 28,5 x 4cm.
Link: olx.pl/oferta/CID751-IDeQylF.html
OSTATNIA DROGA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO NOWA
Dostawa i płatność
Płatność z góry
l l
lPrzelew bankowy l
l
List polecony ekonomiczny......................5,90 zł
l
l
List polecony priorytetowy........................7,20 zł
Wyślij e-mail - kliknij
Przewiń do spisu treści
W książce między innymi tekst o Generale Dywizji Bolesławie Wieniawie - Długoszowskim oraz o innych generałach :
Marcin `Kątski, Joachim CzernySzwarzenberg, Antoni Pawłowski, Maurycy Szmidt, Julian Słoninka, Edward Szirnbock, Henryk Wierusz Kowalski, Zygmunt Zieliński, Wiktor Grzesicki, Adam Nowotny, Kazimierz Horoszkiewicz, Jan Mischke, Roman Kawecki, Jan Romer, Jerzy Dobrodzicki, Józef Giza, Franciszek Wład, Józef Kustroń, Michał Gałązka, Kazimierz Schally, Bronisław Pieracki, Zygmunt Berling, Jan Berek, Bronisław Chruściel
Przedmowa
Są kraje na świecie, w których czci się pamięć wynalazców, odkrywców, uczonych, pisarzy. Są inne, gdzie stawia się pomniki władcom i politykom. Są także kraje, w których pamięta się przede wszystkim o żołnierzach. Do tych ostatnich zawsze należała Polska, położona na skrzyżowaniu europejskich dróg, przez całe stulecia osłaniająca europejską cywilizację przed zawieruchami ze wschodu. Grobowce rycerzy, powstańcze mogiły, żołnierskie cmentarze były otaczane opieką przez kolejne pokolenia, polskie wojsko stawało się natchnieniem dla malarzy i poetów, starą broń wieszano na ścianach domów i pałacy, wielkie, choć nie zawsze zwycięskie bitwy przechodziły do narodowej legendy. Kiedy Polska była wolna — wojsko było źrenicą wolności, kiedy traciła niepodległość — własne wojsko było marzeniem pokonanych. Gdy konieczne były ofiary — kraj pokrywały żołnierskie groby, kiedy i tej ofiary nie było dosyć — ginęli i jeńcy i cywile. Historia odradzającej się wciąż armii budowała prestiż munduru, jakże często żołnierze i oficerowie stawali się elitą środowisk, z których pochodzili.
Jerzy Giza nie służył w wojsku, bo w czasach jego młodości nie wypadało być żołnierzem sowieckiego Paktu Warszawskiego. Ale urodził się i wychował w rodzinie, w której żołnierskie tradycje ceniło się najwyżej. A być żołnierzem w tej tradycji, znaczyło walczyć o niepodległość. Takiej tradycji nie zdradził: gdy pisał w prasie, to w emigracyjnej albo podziemnej, gdy publikował swoje wiersze, to w niezależnym obiegu wydawniczym, gdy przyjmował odznaczenia, to od Władz Rzeczypospolitej na Obczyźnie, gdy przyszło mu uczyć, to zakładał szkołę społeczną, niezależną od władz oświatowych PRL. Kiedy napisał swoją pierwszą książkę, była to Nowosądecka lista katyńska, do której materiały zbierał jeszcze w okresie, kiedy zajęcie to mogło być przyczyną rozmaitych i dotkliwych nieprzyjemności.
Doświadczenia biografisty, które zdobył w pracy nad pierwszą książką, postanowił wykorzystać planując następną. Tak powstał projekt Sądeckich generałów, zbioru sylwetek dowódców, związanych z rodzinnymi stronami Autora. Tak zrodziła się książka Jerzego Gizy o żołnierzach Sądecczyzny.
Nie jest to jednak zbiór suchych, wojskowych życiorysów, a raczej nie tylko zbiór życiorysów. Autor wykorzystał wszystkie istniejące i dostępne
picture host
Oprawa:
miękka
Format:
17x24
cm
Ilość stron:
161
str.
Nakład:
egz.
Stan:
-bdb odbarwienia pierwszej i dwóch ostatnich kartek
Tytuł, autor i wydawnictwo
Jerzy Giza
SĄDECCY GENERAŁOWIE
W służbie polskiej i obcej
Kraków 1993
Spis treści:
Rozdział XIV
JAN ROMER ....................................................................... 81
Rozdział XV
BOLESŁAW WIENIAWA DŁUGOSZOWSKI 85
Rozdział XVI
JERZY DOBRODZICKI ......................................................... 89
Rozdział XVII
JÓZEF GIZA ....................................................................... 93
Rozdział XVIII
FRANCISZEK WŁAD........................................................... 103
Rozdział XIX
JÓZEF KUSTROŃ............................................................... 107
Rozdział XX
MICHAŁ GAŁĄZKA............................................................ 113
Rozdział XXI
KAZIMIERZ SCHALLY........................................................ 119
Rozdział XXII
BRONISŁAW PIERACKI ............................ .................... 127
Rozdział XXIII
ZYGMUNT BERLING............................................... -........ 133
Rozdział XXIV
JAN BEREK................................................:....................... 139
Rozdział XXV
BRONISŁAW CHRUŚCIEL ................................................... 145
Generalski suplement............................................................. 149
Indeks nazwisk ..................................................................... 157
Ilustracje:
posiada
Przejdź na górę strony
Strona o mnie
Moje aukcje (książki o zbliżonej tematyce. Kliknij.)
Uwaga! Na zdjęciach wokół liter możliwe charakterystyczne zniekształcenia - wynikają z konieczności kompresji zdjęć. W rzeczywistości zniekształcenia nie występują. Możliwe też błędy w opisie - z powodu niedoskonałości odczytu OCR, za co przepraszam.
jadsbfjbafhebbhabhabk15x03x
[DANE_EU]5mBtnRT6cfyWsmz926REAFAmj92mH6cQmIQ4Y3kcm7qDxkgxf06sM/bMEs55ZGa59AikIKkXYWAIbik2KK+F5elSyDDmRk54[/DANE_EU]
Link: allegro.pl/-i6073584250.html