ostrzenia szabli

,,Co ma wisieć, nie utonie.

urządzenie do ostrzenia szabli szabel
stare urządzenie prawdopodobnie niemieckie sprawne
Link: olx.pl/oferta/CID767-IDeRIG9.html



toczak, ostrzałka
Sprzedam toczak na silnik do ostrzenia noży, kos, szabli .

Ok. 50 obr na min. chłodzony wodą kamień nie ma możliwości przegrzania ostrzonych przedmiotów
Link: olx.pl/oferta/CID628-IDauHe3.html


Polska Szabla Oficerska WZ1921 bez pochwy + Grawer
POLSKA SZABLA OFICERSKA WZ 1921 BEZ POCHWY



Producent: Płatnerze Hiszpańscy (WZ 1921)



Prezentowany model to wierna replika polskiej szabli oficerskiej wz. 1921. Jest to rekonstrukcja oryginalnej szabli, ofiarowanej pułkownikowi Wacławowi Murilli. Szablę tą wyprodukowano w niemieckim Solingen, w zakładzie płatnerskim Carla Eickhorna (oryginał ma pod wąsami jelca nazwę tej firmy i charakterystyczny znak firmowy – wiewiórkę).



Dane techniczne:



Długość: 90 cm

Waga: 1,5 kg



Szabla ta ma całkowicie zamkniętą rękojeść. Jelec oraz kaptur w kolorze złotym i o gładkiej powierzchni. Trzon pokryty czarna skórą przeplataną złotą nicią. Głownia zdobiona po jednej stronie, zawiera wygrawerowanego orła w koronie i napis „HONOR OJCZYZNA”. Druga strona głowni jest gładka, przystosowana do grawerunku. Model nie jest przystosowany do ostrzenia.



Cena nie uwzględnia stojaka.



Za dopłatą możliwa wysyłka

Koszty wysyłki kurierskiej:

- wysyłka za pobraniem 15zł

- wysyłka po przedpłacie 13zł
Link: olx.pl/oferta/CID767-IDgGkAb.html


Szabla polska z grawerem i miejscem do grawerowania z pochwą
Do sprzedania w stanie idealnym SZABLA POLSKA Z GRAWEREM – ZWANA " Radziwiłłówką" z 1917 roku z grawerem Honor i Ojczyzna z miejscem na dodatkowy grawer.



DANE TECHNICZNE:



Wierna replika szabli, którą w 1917 roku Księżna Izabella Radziwiłł podarowała ją XII- emu Pułkowi Ułanów Podlaskich. Dar ten upamiętnił odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Od 1917 roku szabla była na wyposażeniu Wojska Polskiego.



Na głowni znajduje się napis: „ HONOR I OJCZYZNA”. Szable (głownie) wykonane są ze zwykłej stali polerowanej. Polerowanie jest wykonywane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Prosimy nie używać szabli do fechtunku - służą jako doskonały artykuł dekoracyjny wyposażenia wnętrz, pamiątka czy prezent. Zalecamy aby głownia i pochwa co jakiś czas były konserwowane bardzo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości produktu) Idealnie nadaje się do grawerowania dedykacji.







Materiał: stal wysokowęglowa, skóra, mosiądz

Długość: 90 cm

Waga: 1,2 kg



Długość głowni: 78 cm



Szerokość głowni: 3,2 cm



Głębokość krzywizny głowni: 5,5 cm



UWAGA:



Replika nie jest naostrzona i nie nadaje się do ostrzenia. Głownia produkowana z niehartowanej, polerowanej stali i nie nadaje się do walki. Oferowana szabla ma charakter dekoracyjny i nie posiada cech użytkowych zgodnie z Ustawą o broni i amunicji. Powyższy produkt nie stanowią broni i jako imitacja może być kupowany bez zezwoleń.







HISTORIA:



Dzieje powstania szabli polskiej wzór 1917—pierwszej szabli żołnierza polskiego po 123 latach niewoli — były bardzo skomplikowane. Gdy przed wybuchem I wojny światowej zaczęto tworzyć zręby regularnego Wojska Polskiego, broń biała była nadal ważnym składnikiem uzbrojenia armii całej Europy. Używała jej poza tym nie tylko kawaleria, ale także innego rodzaju wojska. Zanim więc rozpoczęto produkcję szabli rodzimej dla odradzającej się po latach zaborów armii, żołnierz polski musiał z konieczności używać broni obcej.



Pierwszą po okresie rozbiorów szablą polską była szabla wzór 1917 w wersji dla kawalerii i piechoty. W przepisach o Umundurowaniu polowym Wojsk Polskich ogłoszonych w kwietniu 1917 r. znajduje się zapis mówiący, że oficerowie do czasu ogłoszenia nowego regulaminu mogą nosić szable ,,z gardą polską" w dwóch odmianach. Jedna obowiązuje oficerów kawalerii, artylerii i taborów, druga oficerów piechoty i pozostałe rodzaje wojsk. Głownia szabli w obu wersjach na razie pozostawała dowolna, głównie ze względów praktycznych. W szablach produkcji krajowej głownie były zbyt słabe i kruche, często też łamały się u nasady ku wielkiemu niezadowoleniu używających ich żołnierzy. Stąd też najbardziej charakterystycznym elementem tego typu szabli była jej rękojeść łatwo wyróżniająca ją wśród innych. Rękojeść szabli w wersji kawaleryjskiej była w całości mosiężna. Jelec krzyżowo-kabłąkowy z wąsami w kształcie migdałów, pokrytych ornamentem roślinnym. Na kapturku jelca tłoczony polski orzeł wojskowy na tarczy amazonek. Rękojeść tej samej szabli, wzór dla oficerów piechoty, była bardzo podobna. Różnił ją jedynie kabłąk przedni jelca wzorowany na szlakach niemieckich, głównie wzór 1811. Załamany był on pod kątem prostym do głowni szabli. Rękojeść kawaleryjska nawiązywała raczej do wzorów szabli francuskiej wzór 181 - pokaż numer telefonu -
2. W obu przypadkach trzon rękojeści był drewniany, pokryty skórą i opleciony mosiężnym drutem. Dokładna data narodzin szabli wzór 1917 nie jest ściśle ustalona. Pierwszy znany egzemplarz szabli tego typu pochodzi już z czerwca 1916 r. Rękojeść owej szabli odpowiada wzorowi opisanemu powyżej, przy zastosowaniu głowni szabli austriackiej. Szablę tę wręczono Józefowi Piłsudskiemu w rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej w rocznicę wymarszu z Krakowa.

Link: olx.pl/oferta/CID767-IDb1z9X.html


  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • widocznie.pev.pl